Velká Úpa potřebuje svou Sněžku

Stezka v korunách stromů na Portáškách

Jedním z nejpalčivějších problémů, které vnímáme v našem městě je nedostatečný rozvoj Velké Úpy. Toto krásné místo má zatím nedoceněný potenciál a i z toho důvodu v letních měsících zejí místní parkoviště a restaurace prázdnotou. Naším hlavním cílem pro nadcházející volební období, pokud nám dáte svou důvěru, bude vybudovat ve Velké Úpě turistický magnet. V úvahu připadá například Stezka v korunách stromů nad lanovkou Portášky

Stezka Nad Velkou Upou Copy2

 

Proč zrovna stezku v korunách stromů?

Tento nesmírně atraktivní turistický cíl byl vybudován v roce 2012 nad Lipenskou přehradou a stal se magnetem, který sem stahuje návštěvníky z celé ČR i sousedního Rakouska. Stezka je plně bezbariérová a vyvede návštěvníky po několik set metrů dlouhé trase až do výšky desítek metrů nad nejvyšší vrcholky stromů. Jde o nezapomenutelný zážitek. Upevňuje v návštěvnících vztah k lesu a zvěři zde žijící a přináší nádherné výhledy. Stezka je zakončena skluzavkou, po které mohou děti i dospělí sjet zpět dolů.

Navazujících služeb je mnoho. Občerstvení, dětské hřiště, lanový park, bike park, naučné stezky, turistický vláček, kotce pro psy, koloběžky, elektrokola, a tak dále.

Asi není třeba zmiňovat pozitiva pro turistický ruch jako takový. Plná parkoviště, neustálý provoz lanové dráhy, plné ubytovací kapacity, pořádání akcí. Bude to turistický maják nad Velkou Úpou – druhý v obci, hned po Sněžce.

 

Proč nad Portáškama?

Vybudování stezky přímo nad Velkou Úpou naplňuje všechny body v našem programu

  • Přivést k nám více turistů - a to do celého města!
  • Rozvíjet město rovnoměrně – takováto velká investice ve Velké Úpě nebyla již desetiletí a přinese nevídaný rozvoj doposud upozaďované lokalitě
  • Udělat víc pro místní lidi – bezprecedentní nárůst zaměstnanosti přímé i návazné
  • Vyřešit palčivé dopravní problémy – konečně přinutíme turisty zaparkovat v létě ve Velké Úpě. Ubyde ten každodenní letní nápor na parkoviště u Kapličky (v létě) či pod Javor (v zimě)
  • Zaručit demokracii na radnici – transparentní výběrové řízení na management a zaměstnance stezky. Rovné šance pro všechny.

Nechceme dále zatěžovat / protěžovat Bukové údolí v Peci. Víme, že jsou zde i jiné krásné lokality a analýzou jsme zjistili, že nejlevnější, nejsnazší, nejkrásnější a pro obyvatele města nejpřínosnější bude vybudovat stezku přímo nad Velkou Úpou. Souhlasíte s námi?

Existence stezky bude přínosem ale i pro ostatní kouty a kopce našeho města. Vždyť není lepšího zakončení procházky / projížďky z Pece do Úpy než takovýto atraktivní cíl.

Stezka Detail

 

Jak bude výstavba financována?

Jednalo by se o investici řádově menší, než byla rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku. Přibližně 60 milionů Kč je reálně financovatelné z vypisovaných dotačních titulů. V minulosti město Pec pod Sněžkou čerpalo dotaci v podobné výši na dopravní infrastrukturu. Z té byla vystavěna rozhledna na Hnědém vrchu, lyžařská cesta k Javoru či lávky přes přehradu a řeku Úpu. Žádná z těchto investic ale nemířila do Velké Úpy a to my chceme změnit.

V otázce budoucího rozvoje našeho města jde o zásadní investici. A město na financování musí najít finanční prostředky. Financování projektu bude samonosné, oddělené od běžného městského rozpočtu. Tedy úvěr se bude splácet čistě z výdělku stezky jako takové. Mimochodem návratnost investice na Lipně byla jen 2 roky!

Jak vidíte, nejde o žádnou naivní představu či nereálnou věc.

 

Pojďte do toho s námi, dejte hlas naší kandidátce! 

 


Upřesnění 2. 10. 2014

Pro některé méně pozorné čtenáře (a hysterické oponenty) zde zdůrazňujeme, že tento článek je především o snaze vybudovat či podporovat ve Velké Úpě turistický magnet, který oživí dosud zanedbávaný region. Stezka v korunách stromů je uvedena jako příklad. Konkrétní záměr vzejde samozřejmě z dalšího jednání s občany, správou KRNAP a místní samosprávy.