Rozhovor: Luboš Brát

LubosJak jste se dostal do hor, do Pece pod Sněžkou?

Mí prarodiče byli starousedlíci, kteří v Peci žili již v meziválečném období. Děda často vzpomínal na řevnivost, která tehdy vládla mezi českou a německou komunitou v obci. Po druhé světové válce zde prarodiče od státu zakoupili dům ve Velké Úpě, který posléze pojmenovali Alena. Já jsem se sem přestěhoval natrvalo po studiích roce 2000.

Jste tedy v Peci již čtrnáct let. Přesto vás řada místních nezná…

Nevyrůstal jsem zde a nechodil zde do školy, takže všechny vazby na místní obyvatele vznikaly až dodatečně. Nejsem moc hospodský typ, a tak mi jistě uniklo pár příležitostí seznámit se postupně se všemi. Ale kdo nezná přímo mě osobně, jistě zná jméno Brát. Můj děda mu zde v Peci dělal čest. Byl dokonce prvním velitelem místního sboru hasičů. Hned po válce. Moje maminka je již řadu let kronikářkou našeho města.

… ale ve světě je tomu jinak?

To souvisí s astrofyzikou, kterou jsem vystudoval. V tomto oboru se mi podařilo za posledních patnáct let vytvořit hodnoty, které jsou celosvětově uznávané, a Česká republika se díky nim stala významným hráčem v oboru studia extra-solárních planet.

Vytvořil jsem aplikaci, která předpovídá, kdy která exoplaneta na obloze zakryje svou mateřskou hvězdu. A následně on-line zpracovává naměřená data a určuje fyzikální parametry planet. Tato aplikaceje jediná svého druhu a využívají ji tisíce astronomů a observatoří po celém světě. Včetně těch největších teleskopů Evropské jižní observatoře v Chile. S trochou nadsázky lze říci, že celému lidstvu pomáhá pátrat po planetách kolem sousedních hvězd, na kterých by mohl být život.

Byl jsem před pár lety i pozván na mezinárodní astronomický kongres v Petrohradě, kde jsem o tom přednášel před více než třemi sty posluchači. Silný zážitek (smích).

Více o tomto tématu se dozvíte v reportáži České televize (pozn. redakce)

Prý jste za to získal i vědecké ocenění?

No za práci v oboru extra-solárních planet a proměnných hvězd jsem obdržel od České astronomické společnosti Kvízovu cenu. Ta se uděluje mladým vědcům, vždy jednomu, jednou za dva roky. Velmi si tohoto ocenění vážím. Ale nijak to nesouvisí s komunální politikou…

Čím se v Peci živíte?

Neživím pouze sebe, ale celou rodinu, máme dvě děti. Jako většinu místních i nás živí turismus, konkrétně ubytovací služby. Kromě toho pracuji jako softwarový analytik a manažer, dříve programátor. Dá se říct, že mou prací je hledání řešení na různé problémy. Má žena Jana je zdravotní sestra.

Děkuji za rozhovor, ať se daří!

Děkuji.